Monika Grzelak w „3 x Noir Danse”

Monika Grzelak w 3 Noir Danse

16 stycznia po raz kolejny będziemy mieli okazję zobaczyć doskonały spektakl teatralno taneczny Teatru Okazjonalnego pt. „3 x Noir Danse”, w którym zagrają Monika Grzelak i Joanna Czajkowska. Spektakl odbędzie się w Sopockiej Scenie Off de BICZ…

Spektakl miał swoją premierę 2 maja 2009r.

Teatr Okazjonalny 3 x Noir Danse

„3 x Noir Danse” to spektakl składający się z 3 części: dwóch spektakli solowych i duetu. Tytuł nawiązuje do amerykańskiego nurtu w sztuce filmowej z lat 40tych i 50tych XX wieku, który to określił francuski krytyk Nino Frank. Filmy noir kręcone na czarno-białej taśmie , odznaczały się mroczną atmosferą, niepokojącą tajemnicą, charakterystyczną grą światła i cienia. Do „czarnego kina” zaliczane są zarówno filmy detektywistyczne, jak i mroczne romanse, a najsłynniejsze realizacje to m.in. „Casablanca”, „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Sokół maltański”, „Gilda”, „Kobieta w oknie”,” Żegnaj, Laleczko”, czy „Dama z Szanghaju”.

Dwie doświadczone choreografki i tancerki: Monika Grzelak i Joanna Czajkowska zinterpretują znaczenie czerni w następujących po sobie częściach: siła życia i zmysły, moda i szyk oraz śmierć. A wszystkie to powstanie z inspiracji samą barwą, jak i klimatem kina noir.

Spektakl w konwencji teatru tańca, gdzie choreografia służy do przekazania emocji, treści i głównej idei. Niezwykle ważnymi elementami całości będzie stylizacja, wizualizacja i gra świateł.

Na wieczór składają się:

I. Zmysły (solo – Monika Grzelak)
II. Śmierć (solo – Joanna Czajkowska)
Przerwa
III. Susan & Susan czyli krótka historia kryminalna w stylu glamour (duet)

Joanna Czajkowska: tancerka, choreograf, pedagog tańca; członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, a także FIA – The International Federation of Actors oraz EON – The European Network of Independent Theatre Makers; absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Tańca Współczesnego przy SAK w Gdańsku, zdobyła dyplom artysty – tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005 otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Wcześniej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreograf i niezależny twórca debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Teatru Okazjonalnego. Współpracowała z teatrem Kino Variatino, Teatrem Artonik z Francji, Cappellą Gedanansis. Jest twórcą i współtwórcą choreografii do około 20 spektakli Teatru Okazjonalnego, a także do licznych innych spektakli i projektów: m.in. „Fabryka Papieru”, „Solidarność 80”, „Goldwasser od Gdańszczan” czy spektaklu „The Moment” zrealizowanego dla Goerlitz Tanz Theater. W 2006 nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. We wrześniu 2006 roku na zaproszenie dyrektora programu dla profesjonalnych tancerzy Dance Advance była gościem Live Art Festival and Philly Fringe w Filadelfii (Stany Zjednoczone). W semestrze 2007/2008 prowadziła cykl wykładów z historii i teorii tańca w ramach projektu „Inny Teatr” w gdańskim Klubie Żak.

Monika Grzelak: tancerka, choreograf, trenerka i sędzina tańca towarzyskiego Polskiej Federacji Tańca, obecnie specjalizująca się w stylach mambo, jazz i salsa; posiada najwyższą międzynarodową klasę „S” w stylu latynoamerykańskim, jest także V-ce Mistrzynią Świata w Mambo, Mistrzynią Polski w Salsie i Mambo oraz II V-ce Mistrzynią Polskich Par Zawodowych w Tańcach Latynoamerykańskich; od 2001 roku prowadzi Studio Tańca i odnoszącą znaczące sukcesy formację the Salsa Kings w Gdyni. Obecnie jednna z najlepszych specjalistów z zakresu ruchu ciała i kroków solowych w salsie. Pasja do tańców afrokaraibskich i teatru tańca pozwoliła jej stworzyć niezwykła taneczną mieszankę pod nazwą: afro-funky-jazz. Jest współtwórczynią pierwszej w Polsce „Multimedialnej Szkoły Tańca – Tańcz To Proste” (Listopad 2004). Od wielu lat poszerza swą wiedzę i umiejętności także w zakresie innych stylów tańca, takich jak: modern dance, modern-jazz czy hip-hop, między innymi w Broadway Dance Centre w Nowym Jorku. Z Teatrem Okazjonalnym podjęła współpracę artystyczną współtworząc spektakl „D-KOD-R”, prezentując go m.in. na Euro-Scene Leipzig i na Tanz Art Festival w Niemczech.

Spektakl zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Związku Artystów Scen Polskich.

Koncept i reżyseria: Joanna Czajkowska
Choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska, Monika Grzelak
Stylizacja: Joanna Czajkowska i Iwona Kryszak
Kostiumy: Iwona Kryszak
Wizualizacje: Dominik Rudasz
Muzyka: Adam Kiełsznia
Reżyseria świateł: Adam Akerman
Fotografie promujące: Grzegorz Stefański

Produkcja: Sopocka Scena Off de BICZ